Tutaj jesteś

Co lepiej wybrać: pogrzeb tradycyjny czy kremację? 

26 września 2022 Zakupy pogrzeb tradycyjny czy kremację

Wybór formy pochówku to indywidualna kwestia rodziny lub osób za życia decydujących się na ustalenie przebiegu swojego pogrzebu. Każda z form ma zarówno wady i zalety, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem wyboru kremacji czy też pochówku tradycyjnego. 

Rozważania na ten temat należałoby zacząć od przedstawienia oby form pochówku, tak by jasne stały się różnice wynikające z obrzędów. 

Pogrzeb tradycyjny i kremacja – podstawowe informacje

Pogrzeb tradycyjny to forma pochówku, która od zarania dziejów jest obecna w tradycji funeralnej, nie tylko w Polsce. Polega ona na umieszczeniu osoby zmarłej w wybranej przez najbliższą rodzinę trumnie, wykonanej z drewna. Następnie trumna z ciałem zostaje złożona w grobie ziemnym w trakcie uroczystości pogrzebowych. 

Kremacja natomiast jest to forma pochówku polegająca na umieszczeniu w grobie lub kolumbarium urny z prochami osoby zmarłej. Przed uroczystością pochówku ciało zostaje poddane kremacji czyli spaleniu w specjalistycznym piecu kremacyjnym. Następnie prochy zostają włożone do dobranej przez rodzinę urny. 

Początki tradycji kremacji sięgają czasów starożytnych m.in. w Grecji w Rzymie. I w ostatnich latach znacząco zyskuje na popularności, co ma najprawdopodobniej związek z jasnym zaakceptowaniem jej przez Kościół Katolicki, co potwierdzają dokumenty Watykanu. Od 1963 roku zostało to zapisane w Kodeksie Prawa Kanonicznego, i co ważne, w 2016 roku instrukcja Kongregacji Nauki Wiary podtrzymała wcześniejsze zalecenia.

Zalety i wady pogrzebu tradycyjnego

W tym przypadku wyboru pogrzebu tradycyjnego, ważnym aspektem na jaki powinno się zwrócić uwagę, jest możliwość postawienia dużego nagrobka będącego upamiętnieniem osoby zmarłej. Pochówek tradycyjny wpisuje się bardziej w kulturę i religię obowiązującą w Polsce. W naszym kraju jest on dominującą formą pochówku. Natomiast w Anglii, w której także jest często wybierany ten rodzaj pogrzebu, panuje większa swoboda np. w wyborze trumny, która swoim wyglądem i zdobieniami nawiązuje do życia osoby zmarłej.  

Argumenty za i przeciw kremacji

Za wykonaniem kremacji przemawia wiele aspektów ekonomicznych, ekologicznych czy kulturowych. Co ważne jest to forma, która pozwala znacząco obniżyć całościowe koszty uroczystości. Rodzina nie musi martwić się o wybór trumny, która pochłania dużą kwotę i cały proces jest stosunkowo tani. Poza tym na dalszy plan odchodzą kwestie kosmetyki pośmiertnej, ubrania  gdyż do jej wykonania nie jest potrzebny specjalny strój – garnitur czy kostium, wystarczająca koszula kremacyjna bądź specjalny całun. Nie potrzeba także tabliczek trumiennych i innych elementów. Najważniejszym aspektem w związku z coraz bardziej ograniczoną liczbą miejsc grzebalnych jest możliwość dochowania do pojedynczego grobu przed upływem 20 lat lub złożenia w specjalnych kolumbariach. Kremacja jest procesem powszechnie dostępnym i wraz ze wzrostem zainteresowania rośnie także ilość firm specjalizujących się w jej przeprowadzaniu. Jest też bardziej przyjazna środowisku naturalnemu.

Kremacja bywa podstawowym wyborem w przypadku konieczności sprowadzenia ciała zmarłego z zagranicy. Przykładem firmy, która jest wyspecjalizowana w świadczeniu takich usług jest Polski Zakład Pogrzebowy w Anglii (więcej informacji: https://kremacja-zwlok.co.uk/) Firma ta nadzoruje przeprowadzenie kremacji w Anglii, a następnie troszczy się o przewiezienie prochów osoby zmarłej do wybranego kraju, zapewniając odpowiedni środek transportu.

Z powyższego można zauważyć, że zarówno pochówek tradycyjny, jak i kremacja mają wady i zalety. Wybór nie jest prosty, ale często kwestią decydującą są indywidualne preferencje rodziny lub też inne uwarunkowania zewnętrzne. Nie ma lepszej czy gorszej formy pochówku, natomiast jest taka, która bardziej odpowiada rodzinie. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty i pamiętać, że każda z form odbywa się zawsze przy najwyższym poszanowaniu godności zmarłego.

zestawy sprzęgła

Redakcja swoimidrogami.pl

Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów, którzy dostarczają wiedzę na temat logistyki, transportu, motoryzacji, pracy i zakupów. Dzielimy się profesjonalnymi poradami oraz najnowszymi trendami, które wspierają efektywne zarządzanie transportem, rozwojem kariery oraz optymalnym podejściem do zakupów. Nasze artykuły są cennym źródłem informacji dla każdego, kto pragnie być na bieżąco z innowacjami i wyzwaniami w tych dziedzinach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

długość fali światłowodu