swoimidrogami.pl

Swoimidrogami.pl – transport, logistyka, motoryzacja

przed zimą
Motoryzacja

Co warto sprawdzić przed zimą w samochodzie?

Spieszysz się do pracy, ale po zimnej nocy nie możesz uruchomić silnika. Na dworze jest bardzo zimno, ale ogrzewanie w Twoim samochodzie nie działa albo działa z bardzo małą wydajnością. Są silne opady, ale układ wycieraczek nie czyści dokładnie szyb, przez co widoczność jest słaba. To kilka prawdopodobnych scenariuszy, które mogą przydarzyć się nawet najlepszemu kierowcy. Pytanie, jakie się nasuwa, to jak temu wszystkiemu zaradzić? Wystarczy dokładnie sprawdzić auto przed zimą w dobrym warsztacie samochodowym.

Zimowych problemów jest oczywiście więcej. Uszkodzone uszczelki w drzwiach, które zamarzają, a potem odrywają się razem z drzwiami. Opony, które nie zapewniają właściwej przyczepności i wydłużają drogę hamowania oraz utrudniają działanie aktywnych systemów przeciwpoślizgowych i wsparcia kierowcy. To skrajnie niebezpieczne. Zima to również ataki korozji spowodowane przez wilgoć, błoto i sól drogową. Po zimie płyta podłogowa (albo rama) może być poważnie zaatakowana przez rdzę. Co jednak istotne — każdego z tych problemów można uniknąć!

Co sprawdzić przed zimą w aucie? Krok po kroku

Przed rozpoczęciem zimy warto odwiedzić dobry warsztat samochodowy i zlecić dokładne sprawdzenie pojazdu. Co najczęściej sprawdzają specjaliści, aby uniknąć problemów z autem w trakcie zimy?

• Stan akumulatora i ładującego do alternatora (pojemność akumulatora, napięcie generowane przez alternator);

• Poprawność pracy układu wspomagania rozruchu w dieslach (świece żarowe) oraz układu zapłonowego w silnikach benzynowych;

• Stan płynu chłodniczego i jego odporność na zamarzanie;

• Poprawność pracy układu oczyszczania przedniej i tylnej szyby (w tym stan piór wycieraczek oraz to, czy w zbiorniczku jest zimowy płyn do spryskiwaczy, odporny na zamarzanie);

• Właściwy poziom płynów eksploatacyjnych;

• Stan opon – sprawdzenie ich dostosowania do sezonu (opony wielosezonowe albo zimowe), wysokości bieżnika i ogólnego stanu;

• Pracę ogrzewania kabiny, a także klimatyzacji, jeśli jest połączona z ogrzewaniem;

• Stan płyty podłogowej lub ramy pod kątem występowania korozji;

• Stan uszczelek drzwi oraz maski, zastosowanie specjalnych smarów do ich zabezpieczenia przed przymarzaniem;

• Podłączenie komputera diagnostycznego i sprawdzenie, czy w pamięci sterownika nie ma żadnych zapisanych błędów, świadczących o awariach czujników itd. 

Gdzie warto sprawdzić auto przed zimą w Tomaszowie Mazowieckim?

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto odwiedzić warsztat samochodowy w Tomaszowie Mazowieckim, przy ulicy Głównej 76, prowadzony przez firmę FHU Aspol. Mechanicy z tego serwisu dysponują nowoczesnym sprzętem diagnostycznym, dużym doświadczeniem i ogromną wiedzą, dzięki czemu dokładnie sprawdzi pojazd pod kątem możliwych problemów. Dzięki temu żadna zima nie będzie problemem dla kierowcy i jego samochodu.

Materiał zewnętrzny