swoimidrogami.pl

Swoimidrogami.pl – transport, logistyka, motoryzacja

Odzież robocza
Zakupy

Odzież robocza – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Odzież robocza jest bardzo ważnym elementem każdej pracy. Najważniejsze, by była wygodna i funkcjonalna, a więc posiadała kieszenie, ułatwiające dostęp do narzędzi i była wykonana z dobrych jakościowo materiałów. W końcu to w odzieży roboczej spędzamy cały pracujący dzień – niezależnie od tego, czy są to polary robocze, czy może uniform składający się z białej koszuli i eleganckich spodni, jak jest w przypadku osób pracujących w banku. Niektóre firmy decydują się także na rozwiązanie, jakim są bluzy z haftem – to one pomagają w zidentyfikowaniu pracowników danej firmy i są świetnym zabiegiem promocyjnym. Nie wiesz, na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając odzież roboczą dla swoich pracowników? Sprawdź nasz artykuł! 

Odzież robocza a przepisy BHP

Odzież robocza, oprócz tego, że musi być wygodna i funkcjonalna, musi również spełniać określone normy i być zgodna z przepisami BHP. Oczywiście, nie dotyczy to każdego rodzaju odzieży. Odzież robocza i odzież ochronna to dwie odrębne kwestie. To wybierając odzież ochronną powinniśmy martwić się odpowiednimi certyfikatami. Odzież ochronna musi w końcu, jak sama nazwa wskazuje, chronić przed jakimś rodzajem niebezpieczeństwa – ogniem, wodą, gazem, wilgocią, hałasem i wieloma innymi zagrożeniami. 

Odzież robocza natomiast, chroni zazwyczaj przed zabrudzeniem. W tym celu nie musi być certyfikowana, a oprócz funkcji użytkowej, może pełnić także tę promocyjną. Logo firmy można umieścić zarówno na fartuchach, jak i polarach, bluzach, T-shirtach, kombinezonach i nakryciach głowy. Mimo że odzież robocza nie musi spełniać norm BHP, dobrze, by była wykonana z dobrych jakościowo, wytrzymałych materiałów, które zagwarantują pracownikom nieprzeciętną trwałość. 

Wygoda przede wszystkim

Nie można zapominać również o kwestii funkcjonalności. Odzież robocza musi być dopasowana do wykonywanego zawodu. Niektóre profesje wymagają posiadania odzieży roboczej z wieloma kieszeniami, zamkami i przegródkami, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie i pozwalają na schowanie wielu podręcznych przedmiotów. Kieszenie muszą być odpowiednio rozplanowane, umieszczone w miejscach, w których nie będą uwierać. Wszelkiego rodzaju uchwyty i zawieszki przydadzą się osobom, które potrzebują w pracy narzędzi – choćby takich, jak młotek. 

Odzież robocza nie może także w żadnym miejscu uwierać, przecierać czy opadać. W ciągu pracy nie ma czasu na ciągłe poprawianie źle dobranej odzieży. Przed zakupem, dobrze jest dać swoim pracownikom kilka alternatyw, spośród których mogą wybrać, najlepszą ich zdaniem, odzież roboczą.

Postaw na oddychający materiał

Odzież robocza, oprócz solidnego wykonania, musi być po prostu wygodna. To w niej pracownicy spędzają osiem, a czasem więcej godzin. Wybierając dla nich odzież ochronną musimy mieć pewność, że materiał, z jakiego jest wykonana, nie będzie dla nich nieprzyjemny i gryzący w momencie, gdy zetknie się ze skórą. Dlatego, dobrze jest postawić na odzież roboczą wykonaną z bawełny. Bawełna to materiał naturalny, a więc oddychający – pozwala na stałą cyrkulację powietrza i sprawdza się przy pracy w wysokich temperaturach. Warto również dodać, że odzież robocza bawełniana jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej, a wybór odpowiedniego odcienia odzieży roboczej może pomóc w stworzeniu spójnego graficznie i kolorystycznie wizerunku marki. 

Wiele osób decyduje się także na odzież roboczą wykonaną z bawełny i domieszek syntetycznych. Jest z pewnością bardziej wytrzymała i trwała od odzieży wykonanej tylko z bawełny. Można ją również łatwiej wyczyścić i doprać uporczywe plamy. Niektóre grupy zawodowe decydują się także na odzież roboczą wykonaną z polaru i flaneli – odpowiednią do pracy w niskich temperaturach.