swoimidrogami.pl

Swoimidrogami.pl – transport, logistyka, motoryzacja

tarcze i klocki hamulcowe
Motoryzacja

Jak często wymieniać tarcze i klocki hamulcowe?

Tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe zużywają się w trakcie eksploatacji samochodu. Mogą też ulegać awariom. Zużyte tarcze i klocki hamulcowe znacząco obniżają bezpieczeństwo jazdy. Dlatego warto, aby każdy kierowca wiedział, jak często należy wymieniać tarcze i klocki, a także jak rozpoznać objawy ich zużycia.

Tarcze i klocki hamulcowe to najważniejsze elementy robocze układu hamulcowego w aucie.

Tarcze, wykonane z odpowiednio mocnego stopu metali, montuje się do piast kół. W trakcie jazdy tarcze obracają się wraz z piastami i kołami. Z kolei klocki hamulcowe pracują w zaciskach hamulcowych, zamontowanych do zwrotnic kół. Nacisk ze strony płynu hamulcowego powoduje ruch tłoczków hamulcowych w zaciskach. Powierzchnie robocze klocków hamulcowych są dociskane do powierzchni roboczych tarcz hamulcowych. Dzięki temu samochód może zmniejszyć prędkość jazdy, albo zatrzymać się. Wszystko zależy od siły nacisku na pedał hamulca. Albo od działania ze strony aktywnych systemów bezpieczeństwa.

Dlaczego zużyte tarcze i klocki hamulcowe mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy?

Dzieje się tak z trzech powodów.

Po pierwsze: zużyte tarcze i klocki hamulcowe zmniejszają skuteczność standardowego procesu hamowania. Kiedy powierzchnie robocze klocków są mocno zużyte, a tarcze zbyt cienkie, zwichrowane lub pokryte nalotem, proces hamowania jest utrudniony, tarcie jest zmniejszone, a droga hamowania się wydłuża.

Po drugie: sprawny układ hamulcowy jest bardzo ważny dla właściwej pracy aktywnych systemów bezpieczeństwa, takich jak ABS, ASR i ESP. A także systemów dodatkowych, opartych o działanie ABS (np. systemu kontroli zjazdu czy zabezpieczenia samochodu przed staczaniem się, podczas ruszania pod górę). Sterowniki ABS, ASR i ESP oraz pozostałych systemów wykorzystują działanie układu hamulcowego do odzyskania przyczepności, przywrócenia właściwego toru jazdy, utrzymania auta w miejscu przez kilka sekund, czy utrzymania kontroli nad prędkością jazdy, podczas zjazdu z wzniesienia.

Po trzecie: w najnowszych autach montuje się systemy przeciwzderzeniowe, które w razie wykrycia zagrożenia, potrafią samodzielnie zatrzymać auto. Ich właściwe działanie nie będzie możliwe, jeśli samochód będzie miał niesprawny układ hamulcowy i mocno zużyte opony.

Kiedy trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Nie można odpowiedzieć na pytanie, co ile trzeba wymieniać tarcze i klocki hamulcowe. Podzespoły te w każdym aucie zużywają się w innym tempie.

Standardowa żywotność tarcz hamulcowych (przy odpowiedniej eksploatacji) to ok. 80 – 120 tys. kilometrów przebiegu. Standardowa żywotność klocków hamulcowych (przy odpowiedniej eksploatacji) to ok. 30 – 60 tys. kilometrów przebiegu. Trwałość tarcz i klocków zależna jest od następujących czynników:

• jakość tarcz i klocków;

• współpracy na linii tarcza i klocek – dlatego zaleca się montowanie tarcz i klocków jednego producenta;

• sposobu jazdy – agresywna jazda znacząco przyspiesza zużycie klocków;

• sposobu eksploatacji pojazdu – w trakcie jazdy miejskiej (kiedy trzeba często zwalniać) klocki i tarcze zużywają się znacznie szybciej.

W trakcie corocznego przeglądu na Stacji Kontroli Pojazdów diagnosta sprawdza grubość tarcz i klocków hamulcowych. Taki przegląd można też przeprowadzić w dowolnym czasie, w SKP, albo w wybranym warsztacie samochodowym. Można również zrobić to samodzielnie. Większość współcześnie produkowanych tarcz i klocków ma wybite oznaczenia, które pokazują minimalną grubość. Jeśli powierzchnia robocza tarczy lub klocka zetrze się do określonej, zaznaczonej minimalnej grubości – trzeba je wymienić na nowe.

Ponadto, tarcze lub klocki wymienia się przy objawach zużycia lub awarii, takich jak:

• Hałas podczas hamowania (metaliczne piski, tarcie);

• Ściąganie auta podczas hamowania;

• Wyczuwalne bicie na kierownicy po naciśnięciu pedału hamulca;

• Wyraźnie dłuższa droga hamowania;

• Zapalenie się na desce rozdzielczej kontrolki, która informuje o zbyt małej grubości okładzin klocków hamulcowych (w samochodach z czujnikami kontroli grubości okładzin roboczych klocków hamulcowych);

• Metaliczne dźwięki podczas jazdy, ostrzegające o silnym zużyciu okładzin klocków hamulcowych (w samochodach, w których zastosowano akustyczny system ostrzegania o zbyt małej grubości klocków);

• Rowki i ślady spalonej okładziny klocków hamulcowych na tarczach (naloty).

Klocki, czy tarcze? Jak zlokalizować przyczynę problemów?

W razie jakichkolwiek podejrzeń, dotyczących niewłaściwej pracy układu hamulcowego, warto odwiedzić PHU Aspol, profesjonalny warsztat samochodowy w Tomaszowie Mazowieckim. Ich mechanicy dokładnie sprawdzą grubość okładzin roboczych tarcz i klocków, stan tarcz i klocków, a także poprawność pracy całego układu hamulcowego.

Jeśli wyczuwalne jest bicie na kierownicy – winnym są zawsze tarcze hamulcowe. W pozostałych przypadkach winne mogą być tarcze, klocki albo obydwa elementy jednocześnie.

Profesjonalna wymiana klocków hamulcowych w Tomaszowie Mazowieckim

Zapraszamy do profesjonalnego warsztatu samochodowego PHU Aspol w Tomaszowie Mazowieckim, przy ulicy Głównej 76.

W ich warsztacie można sprawdzić stan tarcz i klocków hamulcowych, a także szybko i sprawnie wymienić zużyte podzespoły. Zapraszamy na przegląd układu hamulcowego (na przykład przed wakacyjnym wyjazdem) i naprawę.

W skład firmy wchodzi także świetnie zaopatrzony sklep motoryzacyjny – oferujący dostęp do tysięcy części i płynów, dostarczanych przez 250 sprawdzonych dostawców. Dlatego, w razie stwierdzenia uszkodzenia tarcz lub klocków – możemy na miejscu dobrać odpowiednie części.

Przy okazji montaży nowych tarcz lub klocków, zalecamy także wymianę płynu hamulcowego. Powinno się go wymieniać co dwa lata.

PHU Aspol to świetnie zaopatrzony sklep motoryzacyjny i profesjonalny mechanik w Tomaszowie Mazowieckim.

Materiał zewnętrzny