Zarządzanie transportem jest procesem czasochłonnym, wymagającym szybkiej reakcji na zmiany i narażonym na liczne błędy. Jak go usprawnić?
Wiele firm transportowych poszukuje rozwiązań, które pomogą im w sprawnym zarządzaniu transportem. W tym celu najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem jest odpowiedni program dla transportu, który umożliwia efektywne prowadzenie wielu procesów.
Jakie możliwości oferują obecnie nowoczesne programy wspierające zarządzanie transportem? Sprawdź najważniejsze funkcje, aby dowiedzieć się, jak dedykowane oprogramowanie dla branży transportowej może pomóc Twojej firmie!
Dla kogo przeznaczone jest oprogramowanie transportowe?
Programy transportowe, które również skrótowo określane są jako programy TMS, zaliczane są do szerszej kategorii oprogramowania dedykowanego. Oznacza to, że są one przeznaczone dla konkretnych branż, które mają szczególne wymagania pod względem funkcjonalności używanych w nich programów komputerowych.
Oprogramowanie TMS, czyli transport management system, jest przeznaczone dla wszystkich firm posiadających własną flotę pojazdów. Najczęściej taki program dla transportu używany jest przez firmy zajmujące się przewozem towarów, ale również skierowane jest ono do firm prowadzących przewóz osób czy firm posiadających własne zaplecze w postaci floty samochodów – osobowych, dostawczych.
Wobec tego oprogramowanie pozwalające na zarządzanie transportem może sprawdzić się w różnych branżach, gdy ważne jest sprawne prowadzenie procesów zarządzania flotą, pracownikami, procesami, a także innymi zasobami.
Jak działają programy dla transportu?
Programy transportowe stosowane obecnie znacznie różnią się od tych użytkowanych przed laty. Tym, co je wyróżnia, jest przede wszystkim dostęp do zróżnicowanych funkcji nie tylko na komputerze, ale również na urządzeniach mobilnych.
Przykładem jest tutaj program transportowy Sotipm, który ma rozbudowaną architekturę i dostępny jest w wersji na komputery stacjonarne oraz laptopy, a także może być używany na urządzeniach mobilnych, na przykład na tabletach, smartfonach.
Możliwość używania oprogramowania na urządzeniach mobilnych powoduje, że przesył danych jest wtedy znacznie efektywniejszy. Można również wykorzystywać wtedy dodatkowe rozwiązania technologiczne tych urządzeń, na przykład systemy GPS do lokalizacji. Mogą one też działać jako mobilne systemy sprzedaży.
Funkcje programów dla transportu – przegląd
Oprogramowanie przeznaczone do zarządzania transportem może zaoferować użytkownikom różnorodne funkcje. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:
Tworzenie harmonogramów
Dzięki tej funkcji można przygotować harmonogram oraz trasę na konkretny dzień lub na inny okres. Uwzględniają one wtedy miejsca, do których musi dojechać kierowca, także z godzinami, o których powinien pojawić się na miejscu.
Optymalizacja tras
To bardzo przydatna funkcja, która pozwala na wybór najmożniejszej trasy w celu wykonania danego harmonogramu. Pozwala ona na dobranie trasy najkrótszej czy najszybszej zależnie od celów.
Monitorowanie GPS
Funkcja ta umożliwia sprawdzanie położenia konkretnego pojazdu na podstawie danych pochodzących z GPS. Umożliwia kontrolę realizacji zadań i także jest bardzo pomocna w przypadku konieczności ich zmiany, na przykład z powodu korków.
Zarządzanie zasobami
To bardzo szeroka funkcjonalność odnosząca się do różnych zasobów używanych w firmie transportowej, na przykład jej floty, pracowników, placu załadunkowego i rozładunkowego. Program daje wtedy dostęp do wielu funkcji pozwalających na zarządzanie tymi zasobami.
Generowanie dokumentów
Za pomocą programów transportowych można również bardzo łatwo przygotowywać dokumenty. Są one automatycznie generowane na podstawie danych znajdujących się w bazach. Dane mogą być też pobierane i automatycznie uzupełniane przy odczytaniu ich z czujników i innych urządzeń.
Wobec tego program dla transportu może zaoferować swoim użytkownikom pełną gamę funkcji, dzięki którym prowadzenie działalności staje się jeszcze efektywniejsze. Właśnie dlatego dzisiaj na ich wdrożenie decyduje się tak wiele firm.