swoimidrogami.pl

Swoimidrogami.pl – transport, logistyka, motoryzacja

Odzież robocza odblaskowa
Zakupy

Odzież robocza odblaskowa – kiedy jest konieczna?

Odzież robocza występuje w wielu wariantach. Do tej kategorii zaliczana jest również odzież odblaskowa, nazywana też ostrzegawczą. Czym charakteryzuje się tak odzież dla pracowników? Kiedy jest ona używana?

Odzież odblaskowa – co to jest?

Odblaskowa odzież robocza to rodzaj odzieży o właściwościach odblaskowej, na ogół noszonej przez osoby pracujące w branżach takich jak budownictwo, roboty drogowe i transport. 

Taka odzież robocza jest wymagana w warunkach słabego oświetlenia lub słabej widoczności. Jest ona używana w celu poprawy widoczności i ułatwia dostrzeżenie pracowników przez inne osoby, aby dzięki temu zmniejszyć ryzyko wypadków i obrażeń ciała.

Jak wygląda odblaskowa odzież robocza?

Odblaskowa odzież robocza charakteryzuje się wykorzystaniem elementów o właściwościach odblaskowych, na przykład szyta jest z użyciem pasków albo naszywek, które odbijają światło, dzięki czemu pracownik jest bardziej widoczny z dużej odległości. 

Odzież ta bardzo często występuje także w jaskrawych kolorach, takich jak fluorescencyjny żółty lub pomarańczowy, aby poprawić widoczność w ciągu dnia.

Warto wskazać, że producent odzieży roboczej może zaoferować ją w wielu wariantach, na przykład dostępne są koszulki, kurtki, spodnie czy kamizelki odblaskowe. Wśród akcesoriów popularne są także czapeczki i torby o odblaskowych właściwościach.

Kto powinien kupić odzież ostrzegawczą?

Odblaskowa odzież robocza jest często wymagana na różnych stanowiskach pracy. Wynika to z przepisów BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wtedy, gdy na danym stanowisku konieczne jest zastosowanie takiej odzieży, pracodawcy są odpowiedzialni za zapewnienie jej swoim pracownikom. Pracownicy są wtedy zobowiązani do noszenia jej w trakcie pracy.

Jak dobrać odpowiednią odzież ostrzegawczą?

Dobór odzieży odblaskowej dla pracowników wymaga uwzględnienia kilku kwestii, do których zaliczane są:

Stanowisko

Należy wybrać odzież ostrzegawczą tak, aby pasowała do wymogów danego stanowiska pracy, na przykład inna odzież będzie konieczna dla osoby pracującej jako kierowca, a inna dla tej wykonującej swoje obowiązki jako budowlaniec.

Warunki pogodowe

Odzież ta jest oferowana w wariancie zimowym i letnim, dlatego należy dobrać ją w zależności od tego, jakie warunki pogodowe panują na stanowisku pracy. Odzież ostrzegawczą w różnych wariantach oferuje firma mark-helper.com, która oferuje koszulki z krótkim i długim rękawem, kurtki zimowe, softshell i przeciwdeszczowe, kamizelki, czapki odblaskowe.

Normy branżowe 

Należy pamiętać, że odzież odblaskowa musi spełniać odpowiednie normy, dlatego przy jej wyborze warto sprawdzić, czy producent się do nich zastosował. Stosuje się głównie normę EN ISO 20471.

Jakość

Przeznaczona dla pracowników odzież robocza powinna wyróżniać się wysoką jakością wykonania. Wtedy będzie mogła ona posłużyć przez bardzo długi czas i nie będzie wymagać szybkiej wymiany na nową. Duże znaczenie mają zastosowane materiały, akcesoria, dokładność wykonania, funkcjonalność.

Rozmiar

Przed zakupem odzieży odblaskowej należy również uzyskać informacje dotyczące rozmiarów odzieży od pracowników.