swoimidrogami.pl

Swoimidrogami.pl – transport, logistyka, motoryzacja

Jak utylizować tonery
Motoryzacja

Jak utylizować tonery?

Kiedy używasz jakiegoś produktu, Twoim naturalnym odruchem jest wyrzucenie go do pojemnika na śmieci. Prawda jest taka, że nie każdy pojemnik się do tego nadaje, a taki wybór może być zgubny dla środowiska i szkodliwy dla zdrowia. Zużyte tonery będą bezpieczne, jeśli będziemy je utylizować z uwzględnieniem kilku prostych zasad.

Dlaczego utylizacja tego konkretnego produktu wymaga szczególnej uwagi?

Tonery to materiały eksploatacyjne do drukarek laserowych w postaci plastikowych wkładów zawierających kolorowy, chemiczny proszek. Materiał, który znajdziemy w środku składa się z tlenków węgla i metali. Składniki te, trafiając na wysypiska lub do innych pojemników na odpady, wchodzą w reakcję z tlenem obecnym w powietrzu i wodzie, co powoduje ich utlenienie i uwolnienie niebezpiecznych gazów, takich jak chlorowodór (HCL), dwutlenek węgla (CO2) czy tlenek siarki (SO2). Gazy te są toksyczne dla nas – i dla zwierząt – mogą powodować obrzęk płuc, a nawet śmierć!

Gdzie wyrzucać tonery ?

Wiele osób nie wie, gdzie wyrzucać tonery, więc najczęściej wrzuca je do plastikowych pojemników na odpady, co jest dużym błędem. Odpowiednim pojemnikiem na odpady, do którego bez obaw możemy wrzucić kasetę z resztkami proszku, jest kosz na śmieci przeznaczony wyłącznie do tego jednego produktu. Kosze oznaczone jako te, które zbierają kasety, najczęściej spotykamy w supermarketach lub galeriach handlowych. Korzystając z takiego rozwiązania, nie musimy martwić się o dalszy los zużytego tonera – wyrzucenie go w takim punkcie daje nam pewność, że zostanie on zutylizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie zagrażając przy tym naszej planecie.

Gdzie oddać zużyty toner ?

Uzupełnianie wkładów, które służą nam jako tak zwany tusz do drukarki to świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy i ochronę środowiska. Wkłady te są tak skonstruowane, że można je ponownie napełniać, a robienie tego jest ekologicznym i niedrogim rozwiązaniem, które pozwala nam uniknąć produkowania niepotrzebnych i szkodliwych śmieci za każdym razem, gdy jesteśmy zmuszeni do uzupełniania tonera. Możemy liczyć na ponowne napełnienie u oryginalnego producenta lub w sklepie, w którym zaopatrujemy się w tego typu sprzęt. Istnieje również regulacja prawna, która zobowiązuje większych sprzedawców do przyjmowania zużytych tuszy i tonerów, a jest to ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 20015 r., poz. 1688). Nie zapominajmy, że właściwa segregacja odpadów nie wymaga z naszej strony żadnego wysiłku, a mimo to jest świetnym gestem w walce o ochronę środowiska. Możemy również odwiedzić skup tonerów, gdzie nie tylko zutylizujemy toner, ale również odzyskamy część pieniędzy. Z pewnością warto odwiedzić skup pustych tonerów.