swoimidrogami.pl

Swoimidrogami.pl – transport, logistyka, motoryzacja

Jazda motocyklem w różnych porach roku
Motoryzacja

Jazda motocyklem w różnych porach roku – o czym pamiętać?

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią start sezonu motocyklowego. Jego początek może być dość chłodny i wietrzny, podobnie jak październik i listopad. Zupełnie inne warunki pogodowe panują natomiast w czerwcu, lipcu czy sierpniu. W jaki sposób przygotować się do zmieniającej się aury w trakcie sezonu i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Okres sprzyjający jeździe motocyklem trwa dość długo. Najczęściej rozpoczyna się w drugiej połowie marca wraz z nadejściem wiosny, a kończy (jeżeli pogoda pozwoli) nawet w listopadzie. Część motocyklistów zaczyna jeździć już nawet w lutym, a swoje maszyny do garażu odstawia dopiero w grudniu. Żeby bezpiecznie poruszać się w tak długim czasie, trzeba przygotować się do różnych warunków atmosferycznych. Co może spotkać Cię na drodze?

Jakiej pogody możesz spodziewać się w poszczególnych częściach sezonu motocyklowego?

Wyższa temperatura oscylująca w granicach 10 stopni Celsjusza i wiosenne promienie słoneczne zachęcają do pierwszego wyjazdu w roku. Jednak nie daj się zwieść termometrom. Warunki drogowe na początku sezonu motocyklowego są niezwykle trudne. Droga (szczególnie o poranku) może być śliska, a ruch powietrza niezwykle chłodny. Zwróć uwagę na to, że delikatny wiaterek, którego prawie nie jesteś w stanie zauważyć idąc, w momencie jazdy na motocyklu przeistacza się w silny i wyjątkowo nieprzyjemny podmuch, znacznie obniżający odczuwalną temperaturę. 

W kolejnych miesiącach powinno być już zdecydowanie cieplej. W kwietniu i maju termometry będą pokazywać nawet 20 stopni, a w czerwcu jeszcze więcej. Mimo to pogoda bywa wtedy zdradliwa. Może wiać dość silny, chłodny wiatr, a jadąc motocyklem powinieneś spodziewać się też deszczu. 

Jeszcze inaczej jest latem. W lipcu czy sierpniu na motocyklistów czekają spore upały. Problemem są także intensywne opady deszczu, wichury i burze, które mogą zaskoczyć Cię w każdym momencie jazdy (dotyczy to szczególnie motocyklistów-turystów, wyjeżdżających na dalekie wyprawy). Pamiętaj, że według danych lipiec jest najbardziej deszczowym miesiącem w roku.

Z kolei wczesną jesienią motocykliści znów muszą radzić sobie z niską temperaturą, chłodnym wiatrem i rzęsistym deszczem. W listopadzie na trasie może zaskoczyć Cię też śnieg z deszczem. 

Jak poruszać się motocyklem w różnych porach roku?

Przede wszystkim dostosuj prędkość do warunków na jezdni. Wyjeżdżając na drogę wczesną wiosną, nie rozpędzaj się zbyt dynamicznie i uważaj na gwałtowne hamowanie. Jezdnia może być niezwykle śliska i zdradliwa. Uważaj też na silne podmuchy wiatru, które mogą utrudnić opanowanie motocykla. 

W miesiącach letnich stan dróg powinien się poprawić, ale powinieneś za to obserwować aktualną sytuację pogodową, która może zmienić się z minuty na minutę. Jeżeli spadnie intensywny deszcz lub nadejdzie burza, najlepiej zjedź z trasy i przeczekaj w bezpiecznym miejscu. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zwolnij. Deszcz ogranicza pole widzenia, zmniejsza przyczepność na drodze, a intensywny wiatr może Cię zrzucić z jednośladu.

Jesienny okres kończący sezon motocyklowy wymaga z kolei nabrania doświadczenia i umiejętności jazdy np. w czasie padającego śniegu z deszczem. Na przełomie jesieni i zimy dostosowanie prędkości do warunków jest chyba najbardziej istotne. 

Na koniec pamiętaj, żeby wyjeżdżać na wyprawy wyłącznie w warunkach, które odpowiadają Twoim umiejętnościom. Mało doświadczony motocyklista, który wyjedzie na drogę podczas silnej wichury lub intensywnego deszczu, stanowi zagrożenie dla siebie i innych. Jazda wczesną wiosną również wymaga nabrania doświadczenia i sporych umiejętności. 

Zwróć też uwagę, że warunki pogodowe w ciągu dnia mogą zmieniać się kilkukrotnie. Jeżeli wyjeżdżasz wiosną z samego rana, to może Cię czekać starcie z mgłą, deszczem, wiatrem i słońcem w trakcie jednej doby. Miej na uwadze także zmieniające się ciśnienie atmosferyczne, a także wilgotność powietrza. Każdy z tych czynników wpływa między innymi na koncentrację, która determinuje bezpieczną i komfortową jazdę. 

W jaki sposób dobrać odzież do panujących warunków pogodowych?

Mówiąc o jeździe w różnych warunkach, nie możesz zapominać oczywiście o odpowiedniej odzieży. Wczesną wiosną i jesienią powinieneś ubierać się cieplej. Wskazana jest np. kurtka motocyklowa z podszewką, wykonana z wodoodpornego i wiatroodpornego materiału, który osłoni Twoje ciało przed niską temperaturą. Pamiętaj, że tego typu odzież jest niezwykle istotna w czasie wiosennych i jesiennych wojaży motocyklowych. Nie zapomnij również o ciepłej kominiarce i bieliźnie termoaktywnej oraz pełnym obuwiu i rękawicach. W ten sposób ochronisz kończyny przed wychłodzeniem.

Latem możesz z kolei postawić na bardziej przewiewne wersje ubrań motocyklowych, wykonanych z lżejszego materiału (np. różnego rodzaju tworzyw sztucznych, takich jak Gore-Tex). Zwróć uwagę na to, aby mieć przy sobie przeciwdeszczową kurtkę czy spodnie, szczególnie w trakcie dalszych wypraw. Narzucając taką warstwę ochronną, nie doprowadzisz do przemoczenia organizmu.

Niezależnie od wariantu ubrań motocyklowych, zarówno wiosną, latem, jak i jesienią musisz mieć zapewnione najwyższe bezpieczeństwo. Zawsze wybieraj więc odzież z trwałymi protektorami, wykonaną z mocnego materiału czy skóry. W ten sposób nawet w razie ewentualnej wywrotki Twoje ciało będzie skutecznie chronione. Warto mieć to na uwadze już na starcie sezonu.