swoimidrogami.pl

Swoimidrogami.pl – transport, logistyka, motoryzacja

ceny przesyłek kurierskich
Transport

Od czego zależą ceny przesyłek kurierskich?

Podczas zamawiania produktów przez internet z łatwością można zauważyć, że często na różnych stronach znajdują się różne ceny przesyłek kurierskich. Jak się okazuje, nie wynika to wcale z chciwości poszczególnych sprzedawców, lecz z wielu naprawdę zróżnicowanych czynników. Warto dowiedzieć się, z czego wynikają różnice w cenach przesyłek kurierskich, aby po prostu nie przepłacać za nie.

Rodzaj usługi

Podstawową sprawą jeśli chodzi o cenę przesyłki kurierskiej, jest wybranie konkretnego jej rodzaju. Jak się bowiem okazuje, usługi tego typu występują w kilku wariantach. Zdecydowanie najbardziej podstawową jest oczywiście dostawa w ciągu tygodnia od 8 do 16. Jeśli jednak chcemy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby kurier z paczką dotarł do nas wieczorem lub też w weekend, lecz wtedy liczyć się trzeba z wyższym kosztem dostawy.

Rozmiar i waga przesyłki

Kolejną niezwykle ważną sprawą podczas wyceny dostawy przesyłki jest sama przesyłka. Standardowa przesyłka musi mieścić się w odpowiednim wymiarze oraz co najważniejsze wadze. Jeśli podczas nadawania paczki system wysyłkowy wykryje, że jest ona zbyt ciężka lub też za duża na standardową stawkę to zostaną naliczone dodatkowe opłaty z tym związane.

Miejsce dostawy

Nie da się ukryć, że ogromną rolę w cenie kosztu przesyłki kurierskiej odgrywa również miejsce dostawy. Najczęściej cały kraj jest w jednej stawce, lecz jeśli wybierzemy przesyłkę zagraniczną, a tym bardziej na inny kontynent, gdy trzeba będzie doliczyć koszt przesyłki lotniczej, to stawka za wysłanie takiej paczki może wielokrotnie wzrosnąć, często przekraczając wartość samego towaru.

Rodzaj opakowania

Innym czynnikiem wpływającym na cenę przesyłki kurierskiej jest użyte do wysyłki opakowanie. Jeśli kupuje się produkty wrażliwe lub też o nietypowych kształtach, niezbędne stanie się ich lepsze zabezpieczenie. Przekłada się to oczywiście na naliczenie za tak niestandardową usługę dodatkowych kilku złotych. Co jednak ciekawe, nie jest to obowiązkowe, lecz dla bezpieczeństwa paczki i jej zawartości lepiej dopłacić za lepsze jej zabezpieczenie.

Pozostałe czynniki

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że cena przesyłki kurierskiej może wzrosnąć, jeśli dokupi się do niej dodatkowe usługi. O czym konkretnie mowa?
Jedną najczęściej wybieranych dodatkowych usług jest komunikacja z klientem poprzez wysyłanie komunikatów SMS o statusie paczki. Często klienci decydują się także na dokupienie komunikacji telefonicznej, gdy kurier będzie zobowiązany do zadzwonienia do klienta i umówienia się co do godziny dostawy. Oczywiście dodatkowo płatne jest także ubezpieczenie zawartości paczki przed zniszczeniem lub zaginięciem.