Tutaj jesteś

Auto na gaz – wady i zalety

30 kwietnia 2021 Motoryzacja auto na gaz


Każdy kierowca wie, że koszt benzyny jest często po prostu absurdalnie wysoki. Nic więc dziwnego, że tak często szuka się oszczędności na stacjach benzynowych. Jedną z najlepszych form takiej oszczędności jest auto na gaz. Na czym to polega, a także jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Sprawdź również: Elektryk samochodowy – jak wybrać dobrego specjalistę?

Czym jest auto na gaz?

Każdy doskonale wie, jak działa silnik spalinowy. Po wlaniu do baku paliwa jest ono transportowane do silnika i tam spalane. Jak się jednak okazuje zamiast paliwa w postaci produktów pochodzących z ropy, na dobrą sprawę można również używać innych paliw. Jednym z najlepszych jest gaz.
Żeby jednak można było tankować gaz w samochodzie, trzeba swój pojazd odpowiednio zmodyfikować. Oczywiście kluczowa jest w tym wypadku butla na gaz, którą wozić się będzie w bagażniku, a także odpowiednia przeróbka silnika, aby mógł on takie paliwo spalać. Koszt dobrej instalacji gazowej to około 5-6 tysięcy złotych.

Zalety instalacji LPG w aucie

Co jednak zyskuje się na takiej inwestycji? Jakie zalety płyną z wydania kilku tysięcy złotych na instalacje LPG do samochodu? Oczywiście najważniejszą zaletą jest w tym wypadku znacznie mniejszy rachunek na stacji. Gaz jest bowiem nawet o połowę tańszy niż benzyna.
Oczywiście niska cen podróżowania to nie jedyna zaleta. Oprócz tego na uwadze trzeba mieć także to, że jest to rozwiązanie znacznie bardziej ekologiczne, ponieważ spalając gaz, samochód nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery.
Dodatkowo gaz nie powoduje przyśpieszenia korozji stali tak jak ropa, więc samochód jeżdżący na takim paliwie powinien teoretycznie posłużyć znacznie dłużej.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że samochód na gazie chodzi płynniej, delikatniej i znacznie bardziej komfortowo niż na benzynie.

Wady wynikające z jazdy na gazie

Jak zatem widać zalety płynące z posiadania auta na gaz są ogromne. Czy są jednak jakieś wady, o których powinno się pamiętać? Oczywiście najważniejszą z nich jest wysoka cena samej instalacji, która dla wielu osób może być zbyt dużym wydatkiem.
Oprócz jednak tego pamiętać trzeba o dodatkowych opałach związanych z użytkowaniem takiego auta. Mowa tu jest np. o wyższym OC, czy też o droższych przeglądach. Również zwykłe serwisowanie takiego samochodu jest nieco droższe niż klasycznej benzyny.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że kierowcy prowadzący samochód na gaz często będą musieli zmagać się z licznymi ograniczeniami jeśli chodzi o parkowanie. W dużej części parkingów podziemnych nie można z powodów bezpieczeństwa parkować samochodu z instalacją na gaz.

zestawy sprzęgła

Redakcja swoimidrogami.pl

Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów, którzy dostarczają wiedzę na temat logistyki, transportu, motoryzacji, pracy i zakupów. Dzielimy się profesjonalnymi poradami oraz najnowszymi trendami, które wspierają efektywne zarządzanie transportem, rozwojem kariery oraz optymalnym podejściem do zakupów. Nasze artykuły są cennym źródłem informacji dla każdego, kto pragnie być na bieżąco z innowacjami i wyzwaniami w tych dziedzinach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

przed zimą