Tutaj jesteś

Czym się zajmuje stacja demontażu pojazdów?

23 września 2022 Motoryzacja stacja demontażu pojazdów


Pozbycie się samochodu nie należy do najłatwiejszych przedsięwzięć. Mowa tu zwłaszcza o sytuacji, gdy nie nadaje się on do sprzedaży. W takich okolicznościach należy się udać do stacji demontażu pojazdów. Przeważnie trafiają do niej auta powypadkowe, zniszczone, stare oraz zwyczajnie niechciane. Co jednak konkretnie dzieje się tam z pojazdami?

Utylizacja zbędnego sprzętu

Warto wiedzieć, że stacja demontażu pojazdów przyjmuje nie tylko samochody osobowe, ale również:

  • ciężarowe,
  • dostawcze,
  • uprzywilejowane,
  • motocykle,
  • autobusy,
  • ciągniki,
  • quady,
  • campingi,
  • przyczepy i naczepy rolnicze.

Jej działalność jest wobec tego niezwykle szeroka. Jeżeli chodzi o auta, to przeważnie istnieje możliwość oddania ich w dowolnym stanie technicznym, nawet bardzo złym. Z pewnością jednak ma on spory wpływ na kwotę, jaką uzyska się za przekazywany pojazd. Najczęściej firmy ustalają stały cennik, odnoszący się do kompletnych samochodów, natomiast te znacznie uszkodzone podlegają indywidualnej wycenie. Cała procedura jest zwykle maksymalnie uproszczona, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz zminimalizować koszty.

Demontaż krok po kroku

Na samym początku pojazd zostaje rozebrany na części pierwsze. Jego konkretne elementy poddaje się segregacji, a następnie przekazuje odpowiednim odbiorcom. Sprawne części wykorzystuje się do dalszej eksploatacji, dzięki czemu mogą dać nowe życie kolejnym samochodom. Najczęściej są to:

  • podzespoły mechaniczne i elektryczne,
  • elementy blacharskie,
  • części zamienne.

Reszta surowców ulega recyklingowi. Szyby transportuje się do hut szkła, a tworzywa sztuczne wykorzystuje się podczas wytwarzania plastikowych oraz gumowych części. Opony natomiast można zutylizować na różne sposoby. Najbardziej zużyte ulegają spaleniu w specjalnie przystosowanych do tego piecach, dzięki czemu unika się zanieczyszczania powietrza. Da się niekiedy pozyskać poszczególne składniki, z jakich zostały one wyprodukowane. Dzięki temu mogą się w przyszłości przysłużyć chociażby do budowy kanałów, barier dźwiękochłonnych oraz zbiorników wodnych.

Zalety utylizacji pojazdu

Złomowanie samochodu powoduje, że staje się on własnością skupu, a więc nie trzeba już płacić za niego OC i AC. Dostaje się również konkretną sumę pieniędzy za przekazanie pojazdu. Z pewnością będzie ona niższa niż koszty jego zakupu, aczkolwiek od samego początku jest jasne, iż auto traci z czasem na wartości, zwłaszcza jeżeli zostało bardzo mocno wyeksploatowane i nie nadaje się już do użytku.

Profesjonalny demontaż umożliwia ponadto ponowne wykorzystanie niemalże każdego elementu samochodu, co znacznie ogranicza zanieczyszczenie środowiska. Minimalizuje się bowiem ilość powstających przy tym odpadów. Z pewnością jest to więc, na jaki warto się zdecydować. Należy ponadto dobrze sprawdzić firmę, z jaką będzie się współpracować, aby otrzymać uczciwą zapłatę za pojazd. Warto również wiedzieć, że samodzielne rozebranie auta i sprzedawanie części jest nielegalne w Polsce i grozi wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi.

zestawy sprzęgła

Redakcja swoimidrogami.pl

Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów, którzy dostarczają wiedzę na temat logistyki, transportu, motoryzacji, pracy i zakupów. Dzielimy się profesjonalnymi poradami oraz najnowszymi trendami, które wspierają efektywne zarządzanie transportem, rozwojem kariery oraz optymalnym podejściem do zakupów. Nasze artykuły są cennym źródłem informacji dla każdego, kto pragnie być na bieżąco z innowacjami i wyzwaniami w tych dziedzinach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

przed zimą