swoimidrogami.pl

Swoimidrogami.pl – transport, logistyka, motoryzacja

profesjonalne oleje transformatorowe
Motoryzacja

Jakie właściwości mają profesjonalne oleje transformatorowe?

Wśród olejów przemysłowych znaleźć można wiele rodzajów produktów specjalistycznych o specyficznych właściwościach, przeznaczonych do ściśle określonych zastosowań. Doskonałym przykładem takiego produktu jest przemysłowy olej transformatorowy, najczęściej mineralny, choć obecnie spotyka się również jego głęboko modyfikowane wersje, które bazują na składnikach syntetycznych i różnego rodzaju dodatkach poprawiających wyjściowe właściwości oleju, między innymi zapobiegające jego szybkiemu starzeniu.

Co to są oleje transformatorowe?

W celu zabezpieczenia niektórych modeli transformatorów elektrycznych do ich napełniania wykorzystuje się specjalny rodzaj oleju przemysłowego. Olej transformatorowy dzięki dobrym właściwościom dielektrycznym chroni tego typu urządzenia przed wyładowaniami koronowymi i łukowymi, a dodatkowo, dzięki doskonałym zdolnościom do przewodzenia ciepła, pełni funkcję chłodziwa, chroniąc elementy transformatorów przed przegrzaniem i uszkodzeniem. Oleje transformatorowe wykorzystywane są przede wszystkim do zalewania transformatorów olejowych oraz niektórych rodzajów kondensatorów wysokonapięciowych. Takie oleje izolacyjne stosuje się również w statecznikach lamp fluorescencyjnych oraz w niektórych rodzajach włączników i przełączników wysokiego napięcia.

Czym charakteryzują się nowoczesne oleje elektroizolacyjne?

W związku z tym, że podstawową funkcją oleju transformatorowego jest izolowanie i chłodzenie, taki olej musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Przede wszystkim powinien mieć wysoką wytrzymałość dielektryczną, przewodność cieplną i zdolność do utrzymywania wysokiej stabilności chemicznej w szerokim zakresie temperatur, zwłaszcza w wysokich temperaturach, w długi czasie. Dodatkowo w celu zwiększenia stabilności i wydłużenia czasu przydatności do użycia, nowoczesny olej transformatorowy może być wzbogacony specjalnymi modyfikatorami, takimi jak inhibitory utleniania. Warto podkreślić, że większość dostępnych na rynku olejów elektroizolacyjnych bazuje na olejach naftenowych, ale w sprzedaży pojawiają się również oleje syntetyczne.

Profesjonalne, przemysłowe oleje transformatorowe mają na celu izolowanie elektryczne transformatorów olejowych i ich chłodzenie. Chronią przed przegrzewaniem się elementów składowych tego typu urządzeń, a tym samym zapobiegają ich przedwczesnemu zużyciu. Minimalizują również ryzyko występowania wyładowań koronowych i łukowych, tym samym ograniczają możliwość wybuchu pożaru. Najczęściej są to oleje mineralne, ale spotyka się również ich modyfikowane, syntetyczne wersje.